Najwazniejsze informacje, które musisz znać o leasingu

Czym jest leasing

Przed zdecydowaniem, czy wybranie leasingu jest odpowiednie dla danej firmy trzeba dokładnie zapoznać się z jego definicją i charakterystyką. Zacznijmy więc od tego, że leasing obowiązuje od podpisania umowy przez firmę leasingową i klienta. Firmę leasingową nazywa się leasingodawcą, klienta – leasingobiorcą. Przed podpisaniem umowy klient musi jednak spełnić kilka warunków. Zalecane jest także to, aby każdy we własnym zakresie podjął się dokładnej analizy swojej firmy. Pozwoli mu to dokładnie ocenić, czy firma jest w stanie udźwignąć zobowiązanie finansowe, które niesie ze sobą prosty leasing. Może się bowiem okazać, że dotychczasowe przychody będą niewystarczające i podpisanie takiej umowy będzie zbyt niebezpieczne dla przyszłości firmy.

Konieczność spełnienia warunków

Po pierwsze, aby wziąć leasing klient musi prowadzić działalność gospodarczą. Po drugie, nie może być obciążony żadnymi kredytami. Firma musi także przynosić dochód, w przeciwnym razie firmy leasingowe uznają, że klient nie będzie w stanie dopełnić obowiązków leasingowych i nie zgodzą się na podpisanie umowy. Musi dostarczyć również wskazane przez firmę dokumenty – odpisy z ZUS i US, wykaz obrotów i inne. W ostatnim czasie firmy leasingowe wprowadzają także ofertę leasingu konsumenckiego, który mogą wziąć osoby nieprowadzące działalności gospodarczej.

Okres leasingowania

Umowę na leasing podpisuje się zwykle na okres czterech – pięciu lat. W tym czasie firma klienta będzie mogła użytkować dany leasingowany przedmiot, jednak nie za darmo. Będzie musiała spłacać okresowe raty. Leasing pozwala na wpisywanie w koszty prowadzenia działalności gospodarczej określone opłaty w zależności od tego, jaką umowę leasingową się podpisze.

Koszty prowadzenia działalności

Zacznijmy od leasingu operacyjnego, który jest zdecydowanie bardziej popularny. Po pierwsze, do kosztów wpisuje się opłatę wstępną, którą uiszcza się wraz z podpisaniem umowy. Po drugie, wpisuje się części kapitałową i odsetkową rat leasingowych. Jeśli chodzi o leasing finansowy to wpisuje się tylko część odsetkową raty wraz z odpisami amortyzacyjnymi danego środka trwałego. W leasingu finansowym jednak dodatkowo do kosztów klient wpisuje koszty odpisów amortyzacyjnych, gdyż w tym przypadku to oni odpowiadają za amortyzowanie środka trwałego.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 − 9 =